همایش بین المللی جامع حسابداری


 

 

جستجو در همایش بین المللی حسابداری
Loading

زمان ثبت‌نام جاماندگان از یارانه نقدی

26 اسفند 1393

قانون بودجه ۹۴ از یک طرف دولت را ملزم به حذف پردرآمدها کرد و از طرف دیگر، دولت موظف شد نسبت به ثبت‌نام جاماندگان از یارانه در فروردین ۹۴ و پرداخت یارانه به آنها اقدام کند.


به گزارش افکارنیوز، سال جاری برای اجرای قانون هدفمندی یارانه‌‌ها به ویژه شناسایی و حذف یارانه پردرآمدها بسیار پر فراز و نشیب بود. از تبلیغ و اطلاع رسانی پر هیاهوی دولت و مسئولان در فروردین ماه نسبت به انصراف مردم از دریافت یارانه نقدی و نه جامعه به این موضوع باعث شد، تا نگاه‌ها به شناسایی و حذف اجباری پردآمدها از یارانه نقدی شود.

در این راستا نیز از مسئولان دولتی گرفته تا نمایندگان مجلس و کارشناس اظهارنظر‌های متفاوتی مطرح شد که نشان از داشتن دغدغه برای رسیدن به راهکار اجرایی مناسب و بدون تنش این موضوع داشت، با این حال در اولین گام وزیر اقتصاد از تریبون مجلس خبر از شناسایی ۱۰ میلیون پردرآمد داد، اما پس از آن عقب نشینی صورت گرفته که بعدها از سوی کارشناسان و برخی نمایندگان علت آن را ملاحظات انتخاباتی سال آینده و به خاطر عدم محبوبیت توصیف کردند.

اتفاق جالب آنکه پس از کش و قوس‌های مختلف در مجلس برای حذف غیر نیازمندان یارانه بگیران قانون بودجه ۹۴ نشان می‌دهد، نه تنها خبری از حذف پردرآمدها نیست، بلکه قرار است تلاش دولت نیز که هزینه مادی و معنوی زیادی نیز روبرو بود بی نتیجه بماند و حدود ۲ میلیون نفری که یا انصراف داده یا جا مانده‌ بودند، می‌توانند با یکی از بند‌های بودجه‌ای به جمع یارانه بگیر بپیوندند.

عملا با این کار پنبه همه تلاش‌ها برای کاهش تعداد خانوارهای یارانه بگیر زده خواهد شد و زحمات مسئولان را برای این کار بیشتر خواهد کرد و رسما ۷۸ میلیون نفر جمعیت کشور تحت پوشش این یارانه قرار می‌گیرند.

براساس بند «د» تبصره ۲۰ قانون بودجه سال ۹۴ دولت موظف است از فروردین ماه سال ۱۳۹۴، امکان ثبت‌نام کلیه کسانی را که موفق به ثبت‌نام در طرح دریافت یارانه نقدی نشده‌اند، در فرمانداری‌های شهرستان‌ها فراهم نموده و از ماه بعد از ثبت‌نام، نسبت به پرداخت یارانه آنان اقدام نماید.

قابل تامل آنکه مجلس به دولت تکلیف کرده است، تا سقف ۳۹ هزار میلیارد تومان می‌تواند برای سال آینده یارانه نقدی بپردازد و ۳ هزار میلیارد آن را صرف بخش‌های دیگر کند که عملا با این بند در تضاد و مغایرت است.

جالب تر آن که در همین تبصره و در بند «ح» دولت موظف است، یارانه خانوارهای پردرآمد را قطع کند. خانوارهای پردرآمد به تشخیص دولت و براساس شرایط اقلیمی، بعد خانوار و محل سکونت و میزان درآمد تعیین می‌شود.

البته دولت نیز امکان جابه جایی ۱۰ درصدی در این ارقام را دارد که با همین دلیل و قانون می‌تواند، در صورتی که خانوارهای پردرآمد را حذف کند، عملا تا همان ۴۲ هزار میلیارد تومان یارانه نقدی به خانوارها بدهد.

با این اوصاف عزمی که در شعار و اظهارات مسئولان دولت و نمایندگان مجلس وجود داشت، روی کاغذ و قانون تبدیل به بازی شد، تا همچنان دغدغه حذف پردرآمدها باقی باشد.

این در حالی است که امسال نیز مانند سال پیش با وجود شعار حمایت از تولید، ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و تمام رویکردهای خروج از رکود، اعتباری به این بخش پرداخت نشد.


877
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
حامیان علمی ویژهتماس با دبیرخانه

02133699094

09193519331

 

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

مرکز همایش