همایش بین المللی جامع حسابداری


 

 

جستجو در همایش بین المللی حسابداری
Loading

شکوفایی بورس با توافق هسته‌ای

26 اسفند 1393

طی دو روز گذشته شاخص بورس کمتر از ۱۰۰۰ واحد رشد کرده است و این افزایش ناشی از خوش‌بینی‌های مربوط به مذاکرات هسته‌ای و حصول توافق سیاسی است و دلیل دیگری نمی‌تواند داشته باشد چراکه هیچ یک از متغیرهای اقتصادی مربوطه این رشد را حمایت نمی‌کند


اتاق نیوز- طی دو روز گذشته شاخص بورس کمتر از ۱۰۰۰ واحد رشد کرده است و این افزایش ناشی از خوش‌بینی‌های مربوط به مذاکرات هسته‌ای و حصول توافق سیاسی است و دلیل دیگری نمی‌تواند داشته باشد چراکه هیچ یک از متغیرهای اقتصادی مربوطه این رشد را حمایت نمی‌کند، به‌طور مثال اگر متغیر مهم تاثیرگذار دیگری  را که همان قیمت نفت است درنظر بگیریم، می‌بینیم که نه تنها رشد نداشته بلکه با کاهش نیز مواجه شده است.

به‌طور کلی بازار بورس فرض را بر انجام توافق هسته‌ای گذاشته است. اگر قیمت دلار را در نظر بگیریم در راستای همین خوش بینی شاهد آن هستیم که روند قیمت‌ها در این بازار کاهشی بوده است و تاثیر منفی‌ای بر بازار نخواهد گذاشت. بحث بودجه نیز یکی دیگر عوامل ریسک بود که با تصویب بودجه نگرانی حاصل از آن نیز از بین رفته است تا بازار با تصویر شفاف‌تری نسبت به سال آینده به کار خود ادامه دهد.

به طور کلی می‌توان گفت که عوامل منفی تاثیرات خود را طی چند هفته اخیر در بازار تخلیه کرده است و عامل منفی دیگری جز عدم حصول توافق در مذاکرات هسته‌ای در بازار وجود ندارد. به نظر می‌رسد به جز ریسک سیاسی،‌ ریسک دیگری بازار را تهدید نمی‌کند و با این چشم‌انداز امید آن می‌رود که بازار به سوی رونق گام بردارد و به طور کلی بازار منتظر خبرهای خوش سیاسی و اقتصادی است تا بار دیگر شاهد روزهای خوب بازار سهام باشیم. اگر سیاست‌های داخلی را در نظر نگیریم درصورت حصول توافق هسته‌ای ما با رشد اقتصادی مواجه خواهیم بود.

حال اگر آن سوی سکه را که همان عدم توافق هسته‌ای باشد در نظر بگیریم، به نظر بنده بازار با افت مواجه خواهد شد که حتی از افتی که امسال شاهد آن بودیم نیز بیشتر خواهد بود، چون از طرفی بحث بازگشایی نماد پالایشگاه‌ها نیز مطرح است، یعنی اگر نتایج مذاکرات به دلخواه بازار نباشد و بی‌اعتمادی در بازار شکل گیرد، این موضوع در کنار بازگشایی نماد پالایشگاه‌ها باعث دوچندان شدن این بی‌اعتمادی در بازار می‌شود یعنی نسبت به دوره قبل که آذر ماه امسال بود، دوچندان خواهد شد. با فرض رسیدن به توافق و تداوم کاهش نرخ ارز به نظر می‌رسد که صنایعی که واردات محور هستند رشد سهام‌شان محسوس‌تر خواهد بود. در این میان می‌توان به رشد سهام صنایع خودروسازی و بانک‌ها نیز اشاره کرد که به علت لغو تحریم‌ها به احتمال زیاد این دو صنعت پیشرو خواهند بود.

البته صنایع کوچک نیز با رشد ارزش سهام مواجه هستند که البته تاثیر چندانی در رشد و رونق بازار ندارند. به‌طور کلی بازار بیشتر به سمت شرکت‌های وارداتی خواهد بود چون اگر به شرکت‌های صادراتی ما نگاه کنید، بیشتر این شرکت‌ها را شرکت‌های پتروشیمی تشکیل می‌دهند که با نفت و فرآورده‌های نفتی سروکار دارند و چون قیمت نفت چشم‌انداز روشنی ندارد، رشد این شرکت‌ها دور از انتظار است. به‌طور کلی چشم‌انداز‌ها، چشم‌انداز‌های مثبتی است و امیدواریم این پیش‌بینی‌ها محقق شوند.


882
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
حامیان علمی ویژهتماس با دبیرخانه

02133699094

09193519331

 

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

مرکز همایش