همایش بین المللی جامع حسابداری


 

 

جستجو در همایش بین المللی حسابداری
Loading

اخطار به چهار بانک/واریز به حساب های 22 درصدی ممنوع شد

12 خرداد 1394

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، ولی الله سیف عصر دوشنبه در حاشیه اختتامیه بیست و پنجمین همایش سالانه سیاست های پولی و ارزی در جمع خبرنگاران و در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا مبنی بر اینکه آیا بانک مرکزی واریز به سپرده های 22 درصدی را ممنوع کرده است، افزود: براساس تصمیم شورای پول و اعتبار برای برون رفت از بازار آشفته مصوبه حساب شده ای ایجاد شد لذا با توجه به وضعیت بسیار استثنایی که پیش آمده و نرخ سود بانکی از روند تورم فاصله می گرفت، این مصوبه به تصویب رسید.

وی با بیان آنکه برای سال های طولانی نرخ سود منفی داشتیم، اظهار داشت: با تلاش های دولت توانستیم نرخ تورم را از بالای 40 به حدود 15 درصد برسانیم اما نرخ سود بانکی کاهش نیافته بود. در زمانی که نرخ تورم 40 درصد بود نرخ سود بانکی منفی بود اما پیش بینی می شد که وقتی نرخ تورم کاهش می یافت نرخ سود بانکی نیز باید با افت مواجه می شد.

رییس کل بانک مرکزی با اشاره به تنگنای اعتباری، گفت: عدم تعادل ساختار ترازنامه ای و سود و زیان بانک ها این امر را تشدید می کرد لذا شورای پول و اعتبار احساس کرد با وجودی که تمایلی به ورود به بازار و نرخ های دستور وجود نداشت، دامنه ای را برای نرخ های مجاز تعریف کند.

سیف تصریح کرد: با مصوبه شورای پول و اعتبار سقفی برای نرخ سود تسهیلات در نظر گرفته شده که این امر می تواند همه چیز را تنظیم کند و بانک ها با سقف تسهیلات قیمت تمام شده منابع و هزینه غیرعملیاتی (اداری و تشکیلاتی) را کاهش دهند و این زمینه می تواند رقابت مثبت و سازنده ای را در نظام بانکی ایجاد کند.

وی با بیان اینکه هم اکنون اول راه اجرای این مصوبه هستیم، گفت: به تدریج آثار مثبت این مصوبه را خواهیم دید و بانکی که بتواند در این شرایط هم با نرخ های متناسب در بازار کار و هم بتواند حاشیه سود مناسب ایجاد کند، اقدام مناسبی را انجام خواهد داد.

وی با بیان آنکه درحالی که نرخ تورم 15 درصد است، نرخ سود تسهیلات 24 درصد تعیین شده، گفت: در آینده همه چیز کنترل خواهد شد و ممکن است تصمیمات دیگری نیز اتخاذ شود تا بانک ها دقیقا در این مسیر حرکت کنند که نتایج مثبتی حاصل شود.

وی از اخطار بانک مرکزی به چهار بانک خبر داد و گفت: اقدام بعدی بانک مرکزی معرفی آنها به هیات انتظامی بانک ها است.

وی ادامه داد: فردی که حساب 22 درصدی در یک بانک دارد، بانک نمی تواند منابع سپرده ای جدید را بر روی آن حساب اضافه کند، حداکثر نرخ سود برای سپرده 20 درصد تعیین شده و فردی که سپرده سرمایه گذاری بلندمدت دارد برگه ای در اختیار دارد و به همین دلیل امکان افزایش یا کاهش آن وجود نخواهد داشت.

رییس کل بانک مرکزی تصریح کرد: اگر فردی حسابی داشته باشد که قرار باشد به عنوان حساب روزانه هر لحظه به آن مبلغی را اضافه کند و یا کاهش دهد می تواند با نرخ های مجاز این اقدام را انجام دهد.


** موسسات غیرمجاز تا پایان سال ساماندهی مناسب می شوند

وی درباره برخورد با موسسات مالی غیرمجاز و اقدامات بانک مرکزی در این خصوص، گفت: شاید یکی از دلایل اینکه برخورد با موسسات غیرمجاز کند پیش می رود این است که موسساتی هستند که در شرف ساماندهی هستند و بانک مرکزی باید مواظبت کند تداخلی ایجاد نشود و اجازه بدهیم که فضای مناسبی ایجاد شود تا بتوانیم با آرامش کامل به انضباط قطعی برسیم اما در کنار این امر مسوولیت بانک مرکزی این است و به سایر دستگاه ها نیز تاکید شده که نهایت همکاری را با بانک مرکزی داشته باشند.

وی اظهار داشت: در کارگروهی که در بانک مرکزی در حال تشکیل است این همکاری ها بروز عینی می یابد و همه دستگاه هایی که در آن جلسه حضور می یابندف مکلف شدند از حداکثر ظرفیت قانونی استفاده کنند تا این کار انجام شود.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه هم اکنون در مرحله شناسایی هستیم، تصریح کرد: اطلاعاتی از طریق نیروی انتظامی دریافت شده و واحد مردمی نیز از طریق وب سایت بانک مرکزی اطلاعات را دریافت می کند، این در حالی است که موسسات مورد به مورد در حال بررسی هستند ضمن آنکه یکی دیگر از اقدامات بانک مرکزی ممنوعیت بانک ها در ارائه خدمات به این موسسات هستند تا فعالیت آنها تنگ تر شود.

سیف همچنین عدم استقبال مردم از خدمات این موسسات را از دیگر راهکارهای جلوگیری از فعالیت موسسات غیرمجاز دانست و گفت: هرچند این موسسات وسوسه هایی را با ارائه سودهای بالاتر ایجاد می کنند اما این امر باعث آشفته شدن بازار پولی کشور می شود و مردم تحت تاثیر این تبلیغات منابع خود را سپرده گذاری می کنند با این هدف که دو تا سه درصد سود بیشتر دریافت کنند اما این خطر بزرگی است که کل سرمایه را به خطر می اندازد.

رئیس کل بانک مرکزی در پایان اظهار امیدواری کرد: با همکاری های انجام شده تا پایان سال 94 وضعیت قابل قبول و باانضباط درخصوص موسسات فاقد مجوز داشته باشیم ضمن آنکه باید مراقبت کنیم اجازه شکل گیری هسته کوچک در این زمینه ایجاد نشود.

منبع:ایرنا


1035
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
حامیان علمی ویژهتماس با دبیرخانه

02133699094

09193519331

 

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

مرکز همایش