همایش بین المللی جامع حسابداری


 

 

جستجو در همایش بین المللی حسابداری
Loading

دریافتی هر یارانه بگیر دو میلیون و 336 هزار تومان شد

30 خرداد 1394

به گزارش روز شنبه ایرنا، در حالی پنجاه و دومین یارانه فاز دوم هدفمندی یارانه ها ساعت 24 روز سه شنبه مورخ 26 خرداد به حساب سرپرستان واریز و قابل برداشت شد که از آذر 1389 که فاز اول قانون هدفمندی یارانه ها در دولت نهم کلید خورد تاکنون که در یک سالگی اجرای فاز دوم قرار دارد، دولت همچنان به پرداخت یارانه 45 هزار و 500 تومانی با همین نرخ در بیش از چهار سال گذشته ادامه داده و در نهایت متقاضیانی که از ابتدا تا به حال در لیست سازمان هدفمندی قرار دارند بیش از دو میلیون و 300 هزار تومان یارانه نقدی دریافت کرده اند.

به عنوان مثال یک خانواده چهار نفره از ابتدای زمان اجرای هدفمندی یارانه ها تا خرداد ماه امسال برابر با 9 میلیون و 464 هزار تومان دریافت کرده است. 

اگرچه مبلغ حدود دو میلیون و 300 هزار تومان برای هر فرد در طول چهار سال با توجه به تغییرات تورمی قابل توجه نیست اما در نهایت این میزان یارانه بار سنگینی را بر دوش دولت قرار داده است.

البته براساس گفته های برخی از مسوولان ارزش یارانه 45 هزار و 500 تومانی برای هر یارانه بگیر هم اکنون حدود 10 هزار تومان است ولی مجموع همین ارقام ظاهرا کم ارزش توانسته در چهار سال گذشته بار مالی زیادی را بر دولت تحمیل کند. 

با این وجود امسال انتظار می رود با توجه به کاهش منابع تعیین شده در قانون بودجه سال 1394 از 42 به 39 هزار میلیارد تومان برای توزیع نقدی و از سوی دیگر تکلیف بودجه به دولت برای حذف یارانه پردرآمدها، سال متفاوتی نسبت به دوره های گذشته باشد؛ چرا که در صورت ادامه روند فعلی که از دولت قبل به جای مانده و ترمیم آن هم کار آسانی نیست، بی تردید هدررفت بیش از قبل منابع، کسری های ناشی از پرداخت یارانه نقدی همگانی و بی نصیب ماندن بخشهای اصلی از جمله تولید و بهداشت و درمان را به همراه خواهد داشت. 

این در حالی است که برای عبور از کسری های حاصل از پرداخت یارانه 3500 میلیارد تومانی ماهانه به 76 میلیون متقاضی، باید حداقل شش میلیون نفر از ابتدای امسال از لیست سازمان هدفمندی یارانه ها خارج شوند.

در همین حال محمدباقر نوبخت رییس سازمان هدفمندی یارانه ها و سخنگوی دولت درهفته گذشته از واریز سه هزار و 460 میلیارد تومان یارانه برای 76 میلیون و 57 هزار و 430 نفر در خرداد ماه خبر داده است.

شاید این رقم با توجه به وضعیت درآمد کشور در نگاه اول رقم بزرگی به نظر نیاید اما با توجه به اینکه دولت باید این ارقام را با توجه به فشار درآمدی در طول سال انجام دهد بار سنگینی بر هزینه های کشور خواهد بود.

البته ناگفته نماند که اگر دولت در هر ماه همین مبلغ سه هزار و460 میلیارد تومان را صرف پرداخت یارانه نقدی کند در طول سال 94 باید 41 هزار و 520 میلیارد تومان را بابت یارانه نقدی بپردازد که رقم هنگفتی برای دولت است.

با توجه به این شرایط و بار سنگین یارانه نقدی، توجه به حذف یارانه ثروتمندان از اهمیت ویژه ای برای اقتصاد کشور برخوردار است.

منبع:ایرنا


930
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
حامیان علمی ویژهتماس با دبیرخانه

02133699094

09193519331

 

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

مرکز همایش