همایش بین المللی جامع حسابداری


 

 

جستجو در همایش بین المللی حسابداری
Loading

تقاضای نفت اوپک افزایش نمی یابد

21 مرداد 1394

سازمان کشورهای صادرکننده نفت پیش بینی خود درباره عرضه نفت کشورهای خارج از این سازمان را در سال 2015 افزایش داد.

 

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، این افزایش نشان می‌دهد که سقوط قیمت نفت به زمان بیشتری نسبت به آنچه انتظار می‌رفت نیاز دارد تا به شرکت‌های حفاری نفت شیل آمریکا و دیگر منابع رقیب لطمه بزند.

 

سازمان کشورهای صادرکننده نفت اوپک در گزارش ماهانه خود پیش بینی کرد که به رغم رشد سریعتر از انتظار مصرف جهانی نفت به دلیل تولید فراتر از انتظار آمریکا و دیگر کشورهای غیرعضو اوپک، هیچ افزایشی در تقاضای نفت این سازمان در سال جاری وجود نخواهد داشت.

 

این در حالیست که دولت آمریکا پیش‌بینی خود را درباره میزان تولید نفت این کشور برای سال 2015 و 2016 تنزل داد که نشان می‌دهد کاهش 60 درصدی قیمت نفت از تابستان گذشته تاکنون احتمالا سرانجام باعث کاهش عرضه نفت شیل خواهد شد.

 

اداره اطلاعات انرژی آمریکا در چشم انداز کوتاه مدت خود، پیش بینی رشد تولید نفت شیل آمریکا در سال 2015 را روزانه با 100 هزار بشکه کاهش نسب به گزارش قبلی به 650 هزار بشکه در روز تنزل داد.

در همین حال این سازمان پیش‌بینی کاهش تولید نفت این کشور در سال 2016 را از روزانه 150 هزار بشکه به 400 هزار بشکه در روز افزایش داد.

نفت برنت پس از کاهش قیمت 18 درصدی در ماه ژوئیه در حال حاضر کمتر از 50 دلار و نزدیک به کمترین قیمت سال 2015 داد و ستد می‌شود. اما اوپک با کاهش تولید مخالفت کرده و به دنبال پس گرفتن سهم بازار خود از طریق کاهش تولید تولیدکنندگان پرهزینه‌تر در آمریکا و دیگر نقاط جهان است که سیاست قبلی اوپک مبنی بر نگه داشتن قیمت در محدوده 100 دلار آنها تشویق به تولید کرده بود.

 

اوایل امسال سازمان کشورهای صادرکننده نفت پیش بینی خود درباره عرضه نفت تولیدکنندگان خارج از اوپک در سال 2015 را کاهش داد و پیش‌بینی کرد که پایین آمدن قیمت‌ها به کاهش تولید آنها منجر شود. اما این سازمان پس از افزایش روزانه 220 هزار بشکه در گزارش ماه گذشته، در گزارش تازه خود نیز این پیش بینی را روزانه 90 هزار بشکه افزایش داد.

اوپک اعلام کرد: تولید نفت آمریکا از منابع غیرمتعارف در حال حاضر انتظار می‌رود که در نیمه دوم سال 2015 تا پایان سال کاهش پیدا کند اما تولید میادین فراساحلی انتظار میرود به دلیل شروع پروژه‌ها افزایش یابد.

در همین حال اداره اطلاعات انرژی آمریکا پیش بینی خود را درباره عرضه نفت کشورهای خارج از اوپک برای سال 2015 روزانه 50 هزار بشکه و برای سال 2016 روزانه 80 هزار بشکه نسبت به گزارش ماه قبل کاهش داد.

شرکتهای انرژی آمریکایی در هفته‌های اخیر به رغم کاهش قیمت نفت به تعداد دکلهای حفاری خود افزوده اند و اوپک در این گزارش پیش بینی خود درباره عرضه نفت آمریکا را در سال 2015 روزانه 20 هزار بشکه افزایش داد. در ماه مارس به دلیل روند کاهشی تعداد دکلها اوپک انتظار داشت که در تولید نفت آمریکا تا آخر سال 2015 یک کاهش رخ دهد اگرچه اداره آمار اخیر اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان می‌دهد که عرضه نفت این کشور در ماه مارس به اوج خود رسیده است.

جیمی وبستر - تحلیلگر موسسه آی اچ اس در واشنگتن و یکی از کارشناسان اوپک گفتند: اوپک در حال پی بردن به انعطاف پذیری نفت شیل است.

بهای نفت در ادامه روند کاهش خود پس از انتشار این گزارش نیز کاهش یافت و نفت برنت با یک دلار و 34 سنت کاهش 49 دلار و هفت سنت در هر بشکه معامله شد.

کاهش هزینه پروژه های نفتی از زمان سقوط قیمت نفت در حال کمک به نفت تولیدکنندگان خارج از اوپک برای رقابت در بازار است.

ساموئل سیزوک - مشاور ارشد امنیت عر ضه در آژانس انرژی سوئد گفت: دبیرخانه اوپک قطعا در حال بازبینی توان عرضه تولیدگان غیرعضو برای مقاومت برابر قیمت‌ها است.

وی افزود: براساس اطلاعات اخیر هزینه پروژه‌ها تا حد زیادی پایین آمده و همچنان در حال کاهش است. این امر به ویژه در مورد نفت سبک غیرمتعارف آمریکا که بیشترین سهم را در رشد تولید منابع غیراوپک (به تعبیر اوپک "مازاد عرضه") داشته است، صدق می‌کند.

اوپک همچنین اعلام کرد که اعضای این سازمان همچنان عرضه نفت خود را افزایش خواهند داد.

براساس اعلام منابع ثانویه در این گزارش این سازمان در ماه ژوئیه روزانه 31 میلیون و 510 هزار بشکه نفت تولید کرده که روزانه یک میلیون و 500 هزار بشکه بالاتر از سقف تولید رسمی روزانه 30 میلیون بشکه‌ای این سازمان است.

با توجه به پیش بینی اوپک مبنی بر اینکه متوسط تقاضای نفت این سازمان در سال 2015 بدون تغییر نسبت به گزارش ماه قبل روزانه 29 میلیون و 230 هزار بشکه در روز خواهد بود اگر اوپک تولید خود را در سطح ماه ژوئیه حفظ کند، روزانه دو میلیون و 280 هزار بشکه مازاد عرضه در بازار دارد.

اما عربستان عامل اصلی مخالفت اوپک با کاهش تولید، اعلام کرد که تولید خود را در ماه ژوئیه روزانه 200 هزار بشکه کاهش داده و به روزانه 10 میلیون و 360 هزار بشکه در روز رسانده که نسبت به ماه ژوئن کاهش یافته است.

برخی اعضای اوپک نظیر الجزایر نگران کاهش قیمتها هستند و از این سازمان میخواهند که عرضه خود را کاهش دهد. اعضای اوپک در خلیج فارس درخواست تشکیل جلسه اضطراری را اوپک را رد کرده و هیچ علائمی مبنی بر تمایل به بررسی کاهش عرضه را نشان نمی‌دهند.

اوپک در گزارش خود همچنان معتقد به کاهش قابل توجه در رشد عرضه منابع غیراوپک در سال آینده است و میگوید افزایش تقاضای جهانی مازاد عرضه در بازار را از بین خواهد برد.

این سازمان افزود: تقاضای نفت در ماههای آتی احتمالا افزایش خواهد یافت و بنابراین عدم تعادل در عرضه و تقاضای به طور تدریجی برطرف خواهد شد.

منبع:ایسنا


817
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
حامیان علمی ویژهتماس با دبیرخانه

02133699094

09193519331

 

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

مرکز همایش