همایش بین المللی جامع حسابداری


 

 

جستجو در همایش بین المللی حسابداری
Loading

احتمال افزایش سقف برداشت از خودپردازها/روزانه 400 هزار تومان

15 شهریور 1394

گرچه سال گذشته بعد از بحث و هیاهوی بسیار برای تغییر میزان برداشت روزانه از خودپردازها موضوع منتفی شد اما این پرونده دوباره با پیشنهاد 400 هزار تومانی در بانک مرکزی باز شده است.

 

به گزارش خبرنگار ایسنا، در اواخر سال1392 بود که برخی از بانک‌ها بر اساس بخشنامه ها و آیین نامه‌های داخلی خود سقف برداشت روزانه از دستگاه‌های خودپرداز خود را که بنابر مقررات بانک مرکزی برای همه بانک‌ها 200 هزار تومان است را تا 500 هزار تومان افزایش دادند.

 

بعد از اینکه موضوع در اواسط سال گذشته رسانه‌ای شد، مقامات بانک مرکزی اعلام کردند با وجود اینکه طرح افزایش برداشت روزانه از خودپردازها در حال بررسی است اما هنوز مجوزی در این رابطه صادر نکرده و بانک‌ها خارج از ضوابط عمل کرده‌اند؛ حال جدا از اینکه به طور یقین بانک مرکزی هم از این موضوع مطلع بود اما تا آن زمان برخوردی نداشت و در ادامه با تذکر نسبت به کاهش سقف برداشت تا 200 هزار تومان به تدریج بانک‌ها نیز در این رابطه اقدام کردند.

 

به هر حال مدتی نگذشت که محمود احمدی، دبیر کل بانک مرکزی اعلام کرد " با وجود اینکه بررسی‌هایی برای افزایش سقف برداشت از خودپردازها انجام شده اما به این نتیجه رسیدیم که با توجه به این‌که نباید پول نقد به دلیل مسائل امنیتی و سایر موارد دیگر به میزان زیادی در دست مردم در حال گردش باشد، بهتر است که این سقف از حد فعلی بیشتر نشود."

 

با وجود اینکه سیاست بانک مرکزی کاهش تمایل مردم به استفاده از پول نقد برای افزایش امنیت، کاهش گردش پول نقد و استفاده بیشتر از کارت‌های بانکی و برداشت‌های غیرنقدی است، به نظر می‌رسد با توجه به شرایط تورمی در سال‌های گذشته و کاهش ارزش پول در مقابل تغییرات قیمتی کالا و خدمات، رقم 200 هزار تومان برداشتی روزانه نمی‌تواند با شرایط موجود منطبق باشد.

این در حالی است که اعلام اخیر دبیرکل بانک مرکزی نشان می دهد افزایش میزان برداشت روزانه از خودپردازها دوباره در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفته است.

احمدی رقم مدنظر بانک مرکزی را 400 هزار تومان عنوان کرده و گفته که این موضوع در حال بررسی است. گرچه وی زمان مشخصی برای اجرای این طرح اعلام نکرده ولی به نظر می رسد موضوع جدی‌تر از سال گذشته در دستور کار قرار دارد و احتمالا تا پایان سال، برداشت روزانه از خودپردازها از 200 به 400 هزار تومان افزایش یابد.

منبع:ایسنا


750
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
حامیان علمی ویژهتماس با دبیرخانه

02133699094

09193519331

 

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

مرکز همایش