همایش بین المللی جامع حسابداری


 

 

جستجو در همایش بین المللی حسابداری
Loading

برداشت 12میلیارد دلاری ازصندوق توسعه؛ از جنجال سازی تا واقعیت

17 شهریور 1394

به گزارش ایرنا، چند روز پیش بود اظهاراتی از سوی صفدر حسینی رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی، در حاشیه جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران مبنی بر انتقاد از نحوه دسترسی بانک مرکزی به حساب های این صندوق اعلام شد، اظهاراتی که چند روز بعد توسط رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی تکذیب واعلام شد این برداشت مربوط به دوره گذشته بوده است.
ماجرا از آنجا آغاز شد که روز10 شهریور ماه اخباری از اظهارات رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی در حاشیه جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران منتشر شد که براساس آن از نامه نگاری با رئیس جمهور درباره تخلفات بانک مرکزی در استفاده غیرقانونی از منابع این صندوق خبر داده بود.
در این اخبار آمده بود که حسینی با انتقاد شدید نسبت به عملکرد بانک مرکزی در هزینه کرد منابع صندوق توسعه ملی، گفت: بانک مرکزی متاسفانه محرم خوبی برای پول های صندوق توسعه ملی در گذشته نبوده اما براساس سیاست های کلی برنامه ششم که به تازگی از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده، مدیریت حساب های صندوق توسعه ملی از سال آینده از بانک مرکزی مستقل می شود که این یک نگاه بسیار هوشمندانه است و پایه استقلال بانک مرکزی را هم می سازد.
براساس این اخبار رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی، افزود: این رویکرد و تصمیم مقام معظم رهبری، بانک مرکزی را از وابستگی به درآمدهای نفتی و تولید پول پرقدرت دور می کند و به این وسیله، منابع صندوق توسعه ملی در تولید و صادرات کشور هزینه می شود.
بازتاب این اخبار نادرست در برخی از رسانه ها کافی بود تا منتقدان با قضاوتی مغرضانه دولت یازدهم را به باد انتقاد گرفته و حتی از این برداشت به عنوان بمب بزرگ اقتصادی و بی انضباطی مالی دولت یاد کنند.

** اما واقعیت چه بود؟
اظهارات حسینی درحالی بازتاب نادرستی در رسانه ها داشت که رییس صندوق توسعه ملی در جلسه مذکور به گونه ای دیگر سخن گفته بود. آنچه حسینی اعلام کرده است، دقیقا به این شرح است: «در سال جاری پیش بینی ورودی صندوق توسعه ملی با توجه به کاهش شدید قیمت نفت، 5 میلیارد دلار است. این در حالی است که 12 میلیارد دلار حکم در قانون بودجه سال 94 برای برداشت از صندوق، مصوب شده است.»
از سوی دیگر آنچه درباره برداشت منابع از صندوق توسعه ملی مطرح شده، دقیقا مصوبه مجلس شورای اسلامی و برای اجرای پروژه های مصوب است.
این تناقضات سبب شد روابط عمومی صندوق توسعه با انتشار سخنان رییس صندوق توسعه ملی نسبت دادن این برداشت به دولت در برخی رسانه ها را ناشی از برداشت نادرست آنها از این مصاحبه اعلام کند. 
اما در پی این ماجرا اکبر سهیلی پور عضو هیات نظارت صندوق توسعه ملی در پاسخ به خبرنگار ایرنا در خصوص درستی یا نادرستی برداشت 12 میلیارد دلاری از منابع صندوق، گفت: اصولا اعتقاد داریم که صندوق توسعه ملی صاحب حسابی در بانک مرکزی است؛ مانند سایر کسانی که در بانک ها حساب دارند و صاحب اختیار آن هستند، بنابراین باید مصرف آن با مجوز صاحب حساب صورت گیرد.
وی با بیان آنکه در سال های اخیر همواره پیش آمده که برداشت هایی از حساب صندوق توسعه ملی انجام شده که با اجازه مستقیم صاحب حساب نبوده است، توضیح داد: این در حالی است که برخی دستگاه ها بعد از صدور مجوز مستقیم به بانک مرکزی مراجعه کرده و منابع لازم را برداشت می کردند، اما معتقدیم که صندوق توسعه ملی صاحب حساب است و باید دستور برداشت از سوی آن انجام شود.
این اظهارات نشان می دهد آنچه مورد انتقاد رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی است، اقداماتی است که در گذشته انجام شده و تاکید عضو هیات نظارت صندوق توسعه ملی نیز این موضوع را تایید می کند اما با این حال منتقدان تلاش دارند آن را به دولت کنونی نسبت دهند.

** صفدر حسینی دست به قلم شد
اما با بالا گرفتن انتقادها حسینی رییس صندوق توسعه ملی این بار خود به میدان آمد و توضیحاتی را در این خصوص ارایه کرد.
رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی در خصوص بازتاب اظهار نظرهایش در نشست هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی تهران توضیحاتی را ارایه داد.
وی می نویسد: در روزهای اخیر، در خصوص اظهار نظرهای اینجانب در اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی تهران درباره نحوه تعامل صندوق توسعه ملی و بانک مرکزی، بازتاب ها و تفسیرهای زیادی منتشر شد. آنچه مورد انتقاد بنده بود و به طور روشن در مقابل دوربین صدا و سیمای جمهوری اسلامی بیان و در بخش های مختلف خبری نیز پخش شد، انتقاد از رفتارهای بانک مرکزی در گذشته بود.
والا ما در جلساتی که به طور مرتب با رییس کل و مدیران ارزی بانک مرکزی داریم مسائل کارشناسی و نحوه تخصیص منابع به طرح های تولیدی و تامین سرمایه در گردش را مورد بررسی قرار می دهیم و احیانا نسبت به طرح ایرادها و نکات کارشناسی و چاره اندیشی برای آن ها، اقدام می کنیم.
آنچه در این روزها و در لابلای سطور رسانه ها مغفول واقع شد، توجه به نقش موثر نظام بانکی و در راس آن بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در مدیریت مسائل پولی کشور است. بانک مرکزی در دولت یازدهم به مدیریت سیف نقش موثری در کاهش معنادار تورم، کنترل رشد نقدینگی و به ویژه کاهش نوسانات نرخ ارز داشته که این مهم در آماده کردن زمینه برای سرمایه گذاری و حمایت از تولید، بسیار اساسی است.
سیف را بیش از 20 سال است که می شناسم و دوستی و ارادت داریم. زمانی که وزیر اقتصاد دولت آقای هشتم بودم وی مدیرعامل بانک ملی بودند و ما از نزدیک با یکدیگر تعامل داشتیم. ایشان مدیری کاربلد، منطقی، قانونمند با احساس مسئولیت و در عین حال انسانی متدین است و در دو سال اخیر هم با حفظ این خصوصیات و با پشتوانه سی ساله در مدیریت بانکی و اقتصادی، دلسوزانه به یاری اقتصاد کشور آمده و نقش برجسته ای در هیات امنای صندوق توسعه ملی دارد.
اینجانب با سیف در شورای پول و اعتبار هم همکاری نزدیک دارم و همواره تعامل مثبتی با یکدیگر داشته ایم. اصلا اعتقاد ندارم که مواضع احیانا انتقادی من متوجه شخصیت و یا سوء عملکرد سیف یا همکاران وی شود و لازم می دانم بر این نکته تاکید کنم.
البته در این میان از صحبت های بنده چنین استنباط شد که 12 میلیارد دلار از سوی دولت و یا بانک مرکزی برداشت شده که به هیچ وجه صحت ندارد و ما جداگانه آن را تکذیب کردیم.

منبع:ایرنا


770
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
حامیان علمی ویژهتماس با دبیرخانه

02133699094

09193519331

 

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

مرکز همایش