همایش بین المللی جامع حسابداری


 

 

جستجو در همایش بین المللی حسابداری
Loading

مذاکره با شرکت های خارجی برای مشارکت در توسعه بزرگترین میدان نفتی ایران

6 مهر 1394

به گزارش ایرنا، محمود مرعشی مجری طرح توسعه آزادگان جنوبی درباره توسعه بزگترین میدان نفت ایران می گوید: هم اکنون ١٦ دکل حفاری درحال حفاری ١٠٠ حلقه چاه هستند، اما برای قرارداد حفاری مابقی چاهها درحال مذاکره با شرکتهای مختلف خارجی و داخلی برای تامین مالی هستیم.
وی از اعلام آمادگی ٦ شرکت داخلی و خارجی برای حفاری ٧٠ حلقه چاه باقیمانده آزادگان جنوبی خبر داد و گفت: هم اکنون درحال بررسی مباحث فنی و مذاکره با این شرکت ها هستیم.
مجری طرح توسعه آزادگان جنوبی، ادامه داد: چنانچه شرکتهای خارجی انتخاب شوند شرایط کارشان مانند شرکتهای داخلی بوده و به صورت یوزانس (سند اعتباری) دو ساله کار می کنند و هر یک آنها ٢٠ حلقه چاه را حفاری خواهند کرد. 
به گفته وی، در حال حاضر ٦ شرکت داخلی و خارجی برای حفاری ٧٠ حلقه چاه باقی مانده اعلام آمادگی کرده اند که هم اکنون تیم کارشناسی درحال بررسی مباحث فنی و مذاکره با شرکتهاست. 
مرعشی با بیان اینکه هر شرکتی که برنده اعلام شود باید چهار دکل را برای حفاری در منطقه مستقر کند، افزود: طبق محاسبه های صورت گرفته، برای حفاری هر ٢٠ حلقه چاه حداقل به چهار دکل نیاز است؛ البته این امکان وجود دارد که سرمایه گذار اعلام کند به لحاظ مالی توانایی سرمایه گذاری را برای حفاری چاههای بیشتری دارد.
هدف از توسعه میدان آزادگان جنوبی تولید روزانه ٣٢٠ هزار بشکه نفت خام (با احتساب تولید زودهنگام)در فاز اول و افزایش تولید روزانه ٢٨٠ هزار بشکه نفت خام (جمعا به میزان ٦٠٠ هزار بشکه نفت خام در روز) در فاز دوم است. 
در حال حاضر بزرگترین میادین نفتی کشور یعنی آزادگان و یادآوران در منطقه غرب کارون شناسایی شده و حتی تولید زودهنگام نفت از آنها نیز آغاز شده است. وزارت نفت پیش بینی کرده که با توسعه میادین نفتی غرب کارون، تا سه سال آینده بتواند 700 هزار بشکه در روز از این مناطق نفت برداشت کند و در گام بعدی میزان تولید را به یک میلیون بشکه در روز برساند. 
معضلی که در خصوص این میادین نفتی وجود دارد، مشترک بودن آنها با عراق است. عراق در طی سال های اخیر با تکیه بر منابع مالی عظیم و فناوری های شرکت بزرگ بین المللی توانسته، به سرعت، توسعه این میادین را پیش ببرد، اما ایران به دلیل تحریم، با مشکلاتی دست به گریبان بوده است. 
هرچند تحریم روند توسعه این میادین را کند کرده اما هرگز نتوانسته است که آن را متوقف کند. وزارت نفت با تکیه بر منابع مالی و انسانی داخلی توانسته است بخش هایی از این میادین را به بهره برداری رسانده و از آنها تولید زودهنگام داشته باشد. 

منبع:ایرنا


730
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
حامیان علمی ویژهتماس با دبیرخانه

02133699094

09193519331

 

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

مرکز همایش