همایش بین المللی جامع حسابداری


 

 

جستجو در همایش بین المللی حسابداری
Loading

پیامدهای پیوستن ایران به سازمان جهانی تجارت

4 آبان 1394

به گزارش گروه اقتصادی ایرنا، سازمان جهانی تجارت یک سازمان بین المللی است که تجارت میان کشورها را سازماندهی می کند. 
در حالی که تقریبا همه کشورها عضو این سازمان هستند، ایران جزو بزرگترین اقتصادهایی است که هنوز عضو این سازمان نیست. ایران در سال 1996 درخواست عضویت در این سازمان را کرد، اما آمریکا مانع عضویت ایران شد. 
ایران به پیگیری درخواست خود ادامه داد و در سال 2005، آمریکا به دلیل تمایلش به تداوم گفت و گوهای هسته ای با ایران، اجازه داد فرایند کار ایران برای عضویت در سازمان جهانی تجارت پیش برود. اکنون که گفت و گوهای هسته ای ایران با جامعه جهانی به نتیجه رسیده است، ایران برای پیوستن به سازمان جهانی تجارت پس از لغو تحریم ها برنامه ریزی می کند. 

** تاثیر پیوستن به سازمان جهانی تجارت بر ایران چیست؟ 
عضویت در این سازمان مستلزم تغییرات بزرگی است، زیرا ایران باید تعرفه های خود را کاهش دهد و اقتصاد خود را بازسازی کند. دولت ایران گفته است که پیوستن به سازمان جهانی تجارت یک اولویت است زیرا ایران می خواهد به منظور ارتقای استاندارد های زندگی و سطح اشتغال، اقتصاد خود را متنوع کند.
پیوستن به سازمان جهانی تجارت به ایران کمک می کند تا از طریق کاهش تعرفه بسیاری از کالاهایی که اجازه صادرات آنها را می دهد مانند منسوجات و تولیدات کارخانه ای، قدرت رقابت آنها در بازارهای جهانی را بالا ببرد و اقتصاد خود را متنوع کند. 
بعلاوه، پیوستن به دبلیو.تی.او، توسعه بخش های مختلف اقتصاد ایران را تسهیل می کند و می تواند سرمایه گذاری بین المللی در بخش انرژی ایران را تقویت کرده و به نوسازی آن کمک نماید.
توسعه تجارت همچنین می تواند با ایجاد اشتغال، به تقویت طبقه متوسط در ایران کمک کند و عضویت ایران در دیگر معاهده های تجاری را تسهیل نموده و منافع اقتصادی بیشتری عاید این کشور کند.
در حالی که عضویت در سازمان جهانی تجارت می تواند برای ایران منافع اقتصادی زیادی داشته باشد، این انتقال و گذر برای ایران ساده نیست. علاوه بر اینکه کار بازسازی اقتصادی به طور بالقوه کار پرمشقتی است، ایران می تواند پس از پیوستن به این سازمان، هر زمان مورد شکایت واقع شود.
در حالی که از بسیاری از کشورها حتی سال ها پس از پیوستن به سازمان جهانی تجارت، شکایتی نمی شود، از برخی بلافاصله بعد از پیوستن، شکایت می شود. این امر می تواند برای ایران مشکل ساز باشد چون برای حل این موضوع منابع زیادی در اختیار ندارد.

** عضویت ایران در سازمان جهانی تجارت چه تاثیری بر توانایی آمریکا در محدود کردن تجارت با ایران می گذارد؟
در مجموع، سازمان جهانی تجارت به اعضای خود اجازه نمی دهد که به برخی شرکای تجاری پیشنهادهای بهتری نسبت به دیگر شرکا بدهند. بنابراین به محض اینکه ایران به سازمان جهانی تجارت بپیوندد، اگر آمریکا بخواهد تجارت با ایران را محدود کند، احتمالا قوانین سازمان جهانی تجارت را نقض می کند.
در حالی که مشخص نیست آیا تحریم های مالی و اقتصادی به یک عضو اجازه خواهند داد تا برنامه هایی اعمال کند که برای محافظت از منافع حیاتی اش ضروری است، این اقدام ها به طور آشکار با روح سازمان تجارت جهانی در تناقض است. 

** اگر آمریکا با محدود کردن تجارت با ایران قوانین سازمان جهانی تجارت را زیر پا بگذارد چه اتفاقی خواهد افتاد؟
ایران می تواند علیه آمریکا در دادگاه سازمان جهانی تجارت شکایت کند. اگر دادگاه آمریکا را مقصر بداند از آمریکا خواسته می شود تا مطابق قانون عمل کند و یا اینکه به ایران غرامت دهد و یا آنکه به ایران اجازه داده می شود تا با اعمال محدودیت های تجاری تلافی کند. اگر آمریکا باز هم مطابق با قانون عمل نکند وجهه اش خدشه دار خواهد شد و دیگر کشورها ممکن است تمایل کمتری برای تجارت با آن در آینده داشته باشند. 

** آیا آمریکا گزینه های دیگری به غیر از تجارت برای مجازات ایران دارد؟
بله. آمریکا برای مجازات اعضای جدید سازمان جهانی تجارت به ابزارهای دیگری متوسل شده است. به عنوان مثال وقتی چین به سازمان تجارت جهانی پیوست کنگره نگران بود که نتواند از سیاست های تجاری برای اعمال فشار بر چین در مورد مسایل حقوق بشر استفاده کند. بنابراین کمیسیونی ایجاد کرد تا بر رفتارهای حقوق بشر چین نظارت داشته باشد و همچنان بر این کشور فشار وارد کند. 
پس از پیوستن روسیه به سازمان جهانی تجارت نیز، کنگره آمریکا برای اعمال فشار بر روسیه اقداماتی در زمینه محدودیت صدور ویزا و مسدود کردن دارایی ها اعمال کرد.
باپیوستن ایران به سازمان جهانی تجارت، آمریکا توانایی کمتری برای استفاده از تجارت به منظور تحت فشار قراردادن ایران خواهد داشت و برخی شواهد نشان می دهد که این ابزارهای جایگزین، احتمالا تاثیرگذاری کمتری بر تجارت خواهند داشت.
این نکته را نیز باید در نظر داشت که آمریکا متعهد است از سیاستهای تجاری برای مجبور کردن ایران استفاده نکند (تعهدی که ممکن است از سوی سازمان جهانی تجارت نیز مورد تاکید قرار گیرد)این تعهد می تواند به آمریکا اجازه دهد تا به لحاظ اقتصادی سود ببرد.
بعلاوه، در حالی که عضویت در سازمان جهانی تجارت می تواند برخی فشارهای سیاسی علیه ایران را از بین ببرد، افزایش تعامل با غرب در نهایت می تواند موجب نوسازی و آزادسازی سیاسی در ایران شود. 

منبع:ایرنا


816
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
حامیان علمی ویژهتماس با دبیرخانه

02133699094

09193519331

 

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

مرکز همایش