همایش بین المللی جامع حسابداری


 

 

جستجو در همایش بین المللی حسابداری
Loading

اندیشکده آمریکایی هادسون: ایران هشتمین قدرت برتر جهان در سال 2016 است

12 بهمن 1394

به گزارش ایرنا، در این تحلیل به قلم «والتر راسل مد و هری زیوه کوهن» با عنوان «ایران در سال 2016 به باشگاه هشت قدرت برتر جهان می پیوندد»، آمده است: «سال 2015، روی هم رفته سالی بود که اغلب قدرت های بزرگ جهانی خود را به تدریج در کنترل حوادث داخل و ورای مرزهای خود ناتوان می دیدند؛ به جز ایران که در این سال به لطف موفقیت های دیپلماتیک خود و نیز در نتیجه دخالت روسیه در سوریه، به توانایی و موفقیت هایی دست یافت که هم از خطاهای سیاسی و هم زوال نسبی سیاست هایش به گونه ای کاست که بتواند هم بر دستاوردها و موفقیت های سیاسی اش بیفزاید و هم خود را در رده بندی قدرت های جهان جای دهد.»
اندیشکده آمریکایی هادسون اضافه کرد: این جنبش های سیاسی و اقتصادی با سقوط قیمت ها و با ظهور قدرت های نوظهور اقتصادی (بریکس) می رفت تا تهدیدی علیه هژمونی آمریکا قلمداد شود.
این اندیشکده آمریکایی اضافه کرد: اگرچه کشوری که بیش از همه در سال 2015 با کاهش قدرت جهانی روبر بود، آلمان بود؛ کشوری که هیچ کشور دیگر اتحادیه اروپا را یارای رقابت با آن نیست و البته شکست برلین در مدیریت بحران فزاینده اتحادیه اروپا نیز به منزله تجربه یک سال بد دیگر برای اتحادیه اروپا نیز به شمار نمی رود.
اندیشکده هادسون تصریح کرد: اما مهمترین تحول سال 2015 آن بود که ایران در صف قدرت های بزرگ جهان جای گرفت و تا رده هشتم آنها بالا رفت. ایران و عربستان که امروزه وضعیت اقتصادی آنها به سبب کاهش قیمت نفت زیر صفر قرار گرفت.
این اندیشکده اضافه کرد: اما مهمترین تحول سال 2015 آن بود که ایران در صف قدرت های بزرگ جهان جای گرفت و تا رده هشتم آنها بالا رفت.
امروزه وضعیت اقتصادی هر دو کشور ایران و عربستان به سبب کاهش قیمت جهانی نفت، زیاد مطلوب نیست، با این وجود برای آنها هنوز هیج مانعی برای کنترل خاورمیانه و منابع گسترده نفتی آن وجود ندارد.
در پایان این ماجرا معلوم می شود که کدام یک از آنها به عنوان برنده نهایی معرفی خواهد شد و در فهرست قدرت های برتر جهان موقعیت خود را تثبیت خواهد کرد.
این تحلیل در ادامه برای مقایسه وضعیت ایران با دیگر کشورهای برتر جهان، مقایسه ای میان مهمترین آنها انجام داد و افزود: در سال 2015 بود که غیر از هند و آمریکا، بقیه قدرت های جهان هر یک دو به دو درگیر رقابت های میان خود بودند؛ از جمله روسیه با آلمان وارد رقابت جدید شد، عربستان با ایران وارد چالش شد و ژاپن و چین نیز به گونه ای دیگر وارد رقابت شدند و هند نیز به رقابت های قبلی خود با پاکستان ادامه داد.
تحلیلگران از آمریکا به عنوان مقام اول این لیست نام بردند که با تقویت هم پیمانان آسیایی خود همچون ژاپن و هند کوشید تا از آنها در برابر چین و مناقشاتی که بر سر دریای جنوب چین به وجود آمد، حمایت کند.
اما سیاست های آمریکا در خاورمیانه با تغییراتی روبه رو شد، از جمله اینکه سرانجام مذاکرات هسته ای ایران و امضای توافقنامه جامع (برجام) با آن کشور موجب شد تا رابطه آمریکا با کشورهای سنی منطقه و رژیم صهیونیستی تیره شود. در نتیجه عربستان خودمحوری در پیش گرفت و بر تنش های منطقه ای افزود.
این تحلیل پس از پرداختن به ابعاد مختلف چالش های قدرت هند، چین، ژاپن، برزیل و کره جنوبی در مناطق مختلف جهان، بار دیگر به موضوع ایران پرداخت و افزود: بزرگترین تغییری که امسال در لیست قدرت های برتر جهان رخ می دهد ورود تازه واردی چون ایران به عنوان قدرتمندترین کشور شیعه جهان است.
در ادامه این تحلیل آمده است: توافق هسته ای که به رهبری آمریکا با ایران امضا شد، موجب گردید تا این کشور نه تنها بتواند از مبلغی معادل 20 تا 25 درصد تولید ناخالص سال 2014 خود بهره مند شود، بلکه لغو تحریم ها نیز به توسعه هرچه بیشتر اقتصاد این کشور خواهد انجامید.
در بخش دیگری از این تحلیل آمده است: عربستان که از اقتصادی 40 درصد بزرگتر از ایران قبل از تحریم ها برخوردار بود، تلاش کرد با تزریق هرچه بیشتر نفت به بازار جهانی هم قیمت آن را پایین نگه دارد و هم اقتصاد ایران را با شکست مواجه سازد.
سعودی ها برای نیل به این هدف از همه ابزارها برای ورود به این رقابت سخت با ایران استفاده کردند، اما ایران با تقویت دیپلماسی سعی کرد به گونه ای دیگر هدف را دور بزند و سرانجام موفق به امضای لغو تحرم ها با قدرت های جهانی شد .
رقابت نفتی عربستان همچنین موجب شد تا قیمت نفت همچنان پایین بماند، با این وجود سعودی ها دیگر توانایی آن را ندارند تا برای همیشه به این وضع ادامه دهند.
اما هرچه سعودی ها بیشتر برای مواجهه با ایران هزینه کنند در عین حال موقعیت سیاسی خودشان را در عرصه سیاست جهانی تضعیف می کنند، زیرا ایران از قدرت بالایی در عرصه سیاسی برخوردار است.

منبع:ایرنا


765
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
حامیان علمی ویژهتماس با دبیرخانه

02133699094

09193519331

 

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

مرکز همایش