همایش بین المللی جامع حسابداری


 

 

جستجو در همایش بین المللی حسابداری
Loading

عقلانیت و توانمندسازی حرفه حسابرسی

3 شهریور 1395

 

ناصر محامی / حسابدار رسمی

بر‌خلاف عقل که پدیده‌ای فیزیولوژیک است و خیلی نمی‌توان بر میزان آن تاثیر گذاشت، عقلانیت (rationality) پدیده‌ای اکتسابی است که در بستری تاریخی و اجتماعی شکل گرفته و تکامل می‌یابد و می‌تواند ارتقا یابد یا تخریب شود. آنچه که تفاوت ملت‌ها را رقم می‌زند و موجب تفاوت دستاوردهای ملی می‌شود، عقلانیت آنهاست نه ‌آی‌کی‌یو یا بهره هوشی.

توانمند‌سازی (empowerment) حرفه حسابرسی اشاره به پروسه‌ای است که در حیطه اجتماعی به افزایش نفوذ، مشارکت و تاثیرگذاری مستمر حرفه و در حیطه اقتصادی به تامین رفاه پایدار ذی‌نفعان حرفه و افزایش مستمر سهم حرفه از درآمد ملی منجر می‌شود. بنابراین، رشد حرفه بخشی از توانمندسازی حرفه است. توانمندسازی حرفه محصول بهینه‌سازی جامعه حرفه‌ای است و پروسه‌ای متکی به رشد آرام عقلانیت است.

اولین چالش عقلانیت در حرفه حسابرسی تقدم ذهنیت برشناخت است، برخلاف تصور بسیاری از اعضای حرفه، اکثریتی از ما دارای شناخت جامع از حرفه حسابرسی نیستیم. برای بسیاری از ما حرفه حسابرسی در استانداردهای حسابداری و حسابرسی و در رسیدگی و مسائل فنی گزارشگری و... خلاصه می‌شود، نه برای ما و نه برای جامعه بزرگ‌تری که در آن قرار گرفته‌ایم تعریف حسابرسی از دیدگاه اقتصاد سیاسی و جامعه‌شناسی و کارکرد تاریخی و اجتماعی حرفه و علایق اجتماعی و سیاسی حسابرسی و ذی‌نفعان سیاسی و اجتماعی آن خیلی روشن نیست.

متاسفانه ما مساله شناخت را دستِ کم گرفته‌ایم. اکثر ما حسابداران رسمی تصور می‌کنیم چون سال‌ها است که در این حرفه مشغول کاریم پس حرفه را از هر جهتی شناخته‌ایم. اما این گزاره در عین درستی، از یک دیدگاه، نادرست است. نگاهی به اساسنامه جامعه حسابداران رسمی و بسیاری از دستورالعمل‌ها، آیین‌نامه‌ها و عُرف‌ها و روتین‌های موجود که حسب مورد، اشکالات ماهوی یا سو‌گیری مشخص آنها به نفع تحکیم موقعیت جریان‌های خاص یا عدم تناسب بسیاری از مقررات با همدیگر در مجموع باعث ایجاد مشکلات متعددی در اداره جامعه حرفه‌ای اعم از پذیرش حسابداران رسمی جدید، تنظیم مناسبات حرفه‌ای، نظارت حرفه‌ای و تنبیه متخلفان و امثالهم شده، نشانگر این است که اسناد مورد اشاره نه بر مبنای شناخت از جایگاه اجتماعی حرفه در سلسه مراتب اجتماعی، اقتصادی و سیاسی جامعه یا شناخت از ماهیت و الزامات موسسه‌داری و سازماندهی و اداره یک نهاد حرفه‌ای، بلکه براساس ذهنیت معدودی از ذی‌نفعان ضمنی حرفه حسابرسی که به دستگاه‌های تصمیم‌گیر و تصمیم ساز نزدیک‌تر بوده‌اند تدوین شده‌اند.

هر آرزو یا ایده‌ای برای آینده حرفه یا تدوین و طراحی راهبرد و استراتژی و برنامه بلندمدت برای آن یا اصلاح اساسنامه و قوانین و مقررات حاکم فعلی، بی‌شک نیازمند پشتوانه عظیم نظری است که از شناخت جامع حرفه می‌گذرد. منظور پشتوانه نظری درخصوص دانش حسابداری و حسابرسی نیست، بلکه دانش قابل توجه برای تحلیل و جانمایی حرفه در کانتکست اقتصاد و جامعه‌شناسی است و این شروع عقلانیت در حرفه است. اکنون که در آستانه ششمین انتخابات شورای عالی جامعه حسابداران رسمی ایران هستیم توجه جدی به مقوله شناخت حرفه و انتقال قدرت به اهالی مطلع حرفه از اهمیت حیاتی برخوردار است.

منبع : روزنامه دنیای اقتصاد

اضافه می شود که دومین همایش بین المللی حسابداری، اقتصاد و بانکداری در سال 95 در تهران برگذار می شود. فرم ها و فایل های راهنمای این همایش را می توانید در اینجا مشاهده کنید.

واحد روابط عمومی دومین همایش بین المللی حسابداری، اقتصاد و بانکداری

برچسب ها: اقتصاد آب ، اقتصاد برق ، قیمت تمام شده ، انرژی های نو ، مصرف انرژی ، تولید ملی ، توسعه پایدار ، رشد جمعیت ، نرخ رشد جمعیت ، هرم جمعیتی ، افزایش جمعت ، اقصاد و مدیریت ، همایش حسابداری ، همایش اقتصاد ، همایش بانکداری ، کنفرانس حسابداری ، کنفرانس اقتصاد ، کنفرانس بانکداری ، همایش بین المللی حسابداری ، همایش بین المللی اقتصاد ، همایش بین المللی بانکداری ، کنفرانس بین المللی حسابداری ، کنفرانس بین المللی اقتصاد ، کنفرانس بین المللی بانکداری ، همایش بین المللی حسابداری و بانکداری ، همایش بین المللی اقتصاد و بانکداری ، همایش بین المللی حسابداری و بانکداری ، قیمت نفت ، قیمت طلا ، قیمت سکه ، قیمت بورس ، نفت  اوپک ، مسکن ، قیمت نفت خام ، صنعت حمل و نقل ، صنعت هواپیمایی ، صنعت کشتیرانی ، گمرک ، قیمت میوه ، رکود ، صنعت هوانوردی


886
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
حامیان علمی ویژهتماس با دبیرخانه

02133699094

09193519331

 

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

مرکز همایش