همایش بین المللی جامع حسابداری


 

 

جستجو در همایش بین المللی حسابداری
Loading

رعایت استاندارد حسابداری سرمایه گذاری ایران و چالش مالیاتی آن

8 شهریور 1395

در این نوشتار سعی شده از منظر استاندارد حسابداری ایران و قانون مالیات های مستقیم، به نقد و بررسی چالش مالیاتی اخیر صنعت سرمایه گذاری در بازار سرمایه پرداخته شود.

رعایت استاندارد حسابداری سرمایه گذاری ایران و چالش مالیاتی آن

در ادامه این مطلب می خوانیم: طبق تعریف استاندارد شماره 15 حسابداری ایران، سرمایه گذاری هایی با بازار فعال، آزاد و دردسترس که ارزش بازار آن با شاخصی قابل اتکا وجود داشته باشد به عنوان سرمایه گذاری های سریع المعامله قلمداد می شوند. نمونه بارز این گونه سرمایه گذاری ها را می توان در بازار سرمایه در قالب اوراق سهام، حق تقدم و غیره مشاهده کرد. عمدتا معاملات جاری در این گونه سرمایه گذاری ها تحت عنوان «سرمایه گذاری سریع المعامله جاری» قلمداد شده و منافع اقتصادی حاصل از آن را می توان عمدتاً در دو مورد دریافت سود سهام و افزایش ارزش سرمایه گذاری خلاصه کرد.

به موجب ماده 143 مکرر قانون مالیات های مستقیم خرید و فروش اینگونه سرمایه گذاری ها در بازار سرمایه مشمول بار مالیاتی به نرخ مقطوع نیم درصد ارزش فروش برای هر دو طرف خریدار و فروشنده است. این مالیات با تعریف ساز و کار مشخصی، به واسطه کارگزاران واسط در هر معامله از طرفین معامله کسر و پرداخت می شود. از طرفی بدیهی است نگهداری این نوع دارایی ها به قصد افزایش ارزش یا کسب سود سهمی، تاثیری در مالیات مترتب نخواهد داشت، زیرا که نهایتا به نرخ ارزش فروش مطالبه مالیاتی صورت می پذیرد. با این حال چالش مالیاتی درخصوص این گونه سرمایه گذاری ها، نگه داشت سرمایه گذاری در پایان سال مالی شرکت ها است. به لحاظ رعایت استاندارد حسابداری سرمایه گذاری ها، کاهش و افزایش ارزش سرمایه گذاری های سریع المعامله ای که به عنوان دارایی جاری نگه داشته می شوند شناسایی و به تبع آن هزینه و درآمد مترتب در صورت سود و زیان شرکت ها منعکس می شود. فلسفه وجودی شناسایی این نوع درآمد و هزینه را می توان در موارد زیر جست وجو کرد:

1-با انعکاس ارزش بازار نتیجه عملیات شرکت ها به شکل مطلوب تری افشا می شود،

2-صورت های مالی به عنوان ابزاری برای اندازه گیری به صورت عینی تری بیان می شوند،

3-از دستکاری نتیجه عملیات توسط مدیریت بنگاه تجاری از طریق انتخاب زمان فروش جلوگیری می شود.

4-از ارزش گذاری اقلام مشابه با نرخ های متفاوت که در زمان های متفاوت خریداری شده اند خودداری می شود.

حال مشکل پیش روی شرکت ها، برخورد مالیاتی با درآمد ناشی از این تغییر ارزش است. به وضوح این درآمد طبق استاندارد حسابداری ایران، الزام به شناسایی و افشا دارد و از طرفی در قانون مالیات های مستقیم صرفا به نتیجه نهایی نگهداری سرمایه گذاری ها که همان معامله در زمان فروش است بسنده شده و به درآمد افزایش ارزش در زمان نگهداری، اشاره ای نشده است.

چالشی که در حال حاضر برای برخی بنگاه های اقتصادی فعال در بازار سرمایه به وجود آمده آن است که درآمد افزایش ارزش سرمایه گذاری ها مشمول مالیات عملکرد تلقی شده و بنگاه اقتصادی در صورت رعایت استاندارد مذکور، به ناچار تبعات مالیاتی آن را برای خود به ارمغان خواهد آورد، در حالی که وضع مالیات مذکور به نوعی تحمیل مضاعف مالیات می باشد، چرا که نرخ مقطوع مالیات ماده 143 مکرر خواه ناخواه در زمان معامله مطالبه خواهد شد.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد، هشتم شهریور 1395

یکی از محور های دومین همایش بین المللی حسابداری، اقتصاد و بانکداری که در سال 95 برگذار می شود توقعات بازار سرمایه (بورس) از حسابداری است. پژوهشگران علاقمند به این حوزه می توانند مقالات خود را به دبیرخانه همایش ارسال نمایند.

واحد اطلاع رسانی دومین همایش بین المللی جامع حسابداری، اقتصاد و بانکداری

برچسب ها: همایش حسابداری، همایش بین المللی ، همایش اقتصاد ، همایش بانکداری، حسابداری ، ، رفتارهای اقتصادی ، توسعه اقتصادی ، تولید ملی ، اشتغال ، بهره وری ، تحریم ، تحریم اقتصادی ، نظام تقتصادی ، بخش خصوصی ، تولید ملی ، سیاست اقتصادی ، چالشهای اقتصادی ، درآمد نفت ، خصوصی سازی ، اقتصاد خرد ، اقتصاد کلان ، بورس ، سیاست مالیاتی ، مالیات سبز ، فرار مالیاتی ، سرمایه گذار ، مدیریت ریسک ، فضای کسب و کار ، کسب و کار ، بانک مرکزی ، معوقات بانکی ، پول شویی ، پول ملی ، بانکداری الکترونیک ، بانکداری خصوصی ، صنعت بانکداری ،  تامین مالی ، بنگاه های کوچک اقتصادی، بیکاری ، ثروت ، ثروت ملی ، سبد دارایی ، پورتفوی ، صندوق ثروت 

 


755
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
حامیان علمی ویژهتماس با دبیرخانه

02133699094

09193519331

 

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

مرکز همایش