همایش بین المللی جامع حسابداری


 

 

جستجو در همایش بین المللی حسابداری
Loading

سفر ظریف به آمریکای لاتین با هدف ارتقای جایگاه اقتصادی ایران

9 شهریور 1395

 

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه در این سفرها بیشتر از آنکه مسائل سیاسی مدنظر باشد که البته هست بیشتر مسائل اقتصادی مورد توجه قرار می گیرد تصریح کرد: یعنی هدف از انجام این سفرها از سوی دکتر ظریف آن است که در پشت سیاست خارجی منافع جاری و اقتصادی کشور نیز حاصل گردد.

سفر ظریف به آمریکای لاتین با هدف ارتقای جایگاه اقتصادی ایرانعضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه در این سفرها بیشتر از آنکه مسائل سیاسی مدنظر باشد که البته هست بیشتر مسائل اقتصادی مورد توجه قرار می گیرد تصریح کرد: یعنی هدف از انجام این سفرها از سوی دکتر ظریف آن است که در پشت سیاست خارجی منافع جاری و اقتصادی کشور نیز حاصل گردد.

نوذر شفیعی در گفتگو با اطلس خبر با اشاره به تبلیغات ریاست جمهوری دکتر روحانی در خصوص  تعامل سازنده با دنیا اظهار داشت: دکتر روحانی در تبلیغات ریاست جمهوری خود تاکید داشت که ما سعی خواهیم کرد با دنیا تعامل خوبی داشته باشیم حال این دنیا منهای رژیم صهیونیستی همه کشورها از جمله امریکا را هم شامل می شود.

وی با بیان اینکه طی این مدت شاهد بودیم که بخشی از دیپلماسی ما روی اروپا و مجموعه غرب متمرکز شده بود به سفر وزیر امور خارجه به امریکای لاتین اشاره کرد و گفت: سپس آسیا مورد توجه قرار گرفت و سفرهای دوره ای به مقصد آسیا انجام شد، همچنین خاورمیانه نیز مورد توجه قرار گرفت و بخشی از وقت وزارت امور خارجه صرف مسائل خاورمیانه شده  همچنانکه الان هم دارد این وقت صرف می شود.

شفیعی همچنین با اشاره به سفر وزیر امور خارجه به کشورهای آفریقایی قبل از آمریکای لاتین، یادآور شد: سفر وزیر امور خارجه به آمریکای لاتین بدان معناست که آن سیاست، یعنی تعامل با دنیا همچنان تداوم دارد که البته خود تنظیم این سفرها نشان دهنده اولویت‌ها نیز است.

این عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان داشت: یعنی اروپا جزو اولویت‌های مهم ایران و سپس آسیا ، خاورمیانه، آفریقا و آمریکای لاتین نیز در اولویت‌های بعدی قرار می گیرند، البته خاورمیانه و آسیا تقریبا در موازات هم پیش می رود.

وی با تاکید بر اینکه در این سفرها هم بیشتر از آنکه مسائل سیاسی مدنظر باشد که البته هست بیشتر مسائل اقتصادی مورد توجه قرار می گیرد، تصریح کرد: یعنی هدف از انجام این سفرها آن است که در پشت سیاست خارجی منافع جاری و اقتصادی کشور نیز حاصل شود.

شفیعی خاطرنشان کرد: البته یکسری گره هایی هم برجام دارد که سعی می شود از طریق این کشورها آن گره ها هم باز شود مثلا اگر ما در حوزه مراودات پولی دچار مشکلاتی با بانک های غربی هستیم می توان با این کشورها در حوزه بانکی تعاملاتی را داشت چون وابستگی بانک‌های این کشورها به بانک‌های کشورهای بزرگ کمتر است.

وی با بیان اینکه هر دیپلماسی به دنبال هدفی است و آن هدف ارتقاء جایگاه کشورهاست، گفت: اگرچه در همه این سفرها ارتقاء جایگاه سیاسی کشور مورد توجه است ولی به نظر می رسد بیش از ارتقاء جایگاه سیاسی، ارتقاء جایگاه اقتصادی مورد توجه است.

شفیعی افزود: ما کشوری هستیم که تا الان مسائل هایپولوتیک یا به عبارتی مسائل سیاسی امنیتی بیشتر در اولویت کاری مان قرار داشته است، البته الان نه اینکه نسبت به این مسائل بخواهیم بی تفاوت باشیم، بلکه اعتقاد داریم یک اولویت سیاسی امنیتی موفق منوط به داشتن پشتوانه قوی اقتصادی است، لذا باید اقتصاد را قوی کرده تا بتوانیم در حوزه سیاسی امنیتی نیز تاثیر گذار باشیم.

وی تاکید کرد: بنابراین اگرچه وزارت خارجه باید پیگیر مسائل سیاست خارجی باشد اما عمدتا در حوزه اقتصاد فعال است که این هم به دلیل اهمیت خود موضوع اقتصاد است و هم به دلیل اقتصاد مقاومتی است که الان در دستور کار قرار گرفته است، لذا وزارت امور خارجه هم در حوزه کادر و به ویژه سفرایش سعی می کند که افرادی را انتخاب کند که رویکرد اقتصادی داشته باشند و هم خودش در تحرکات دیپلماتیکی روی مبحث اقتصاد تمرکز خاصی دارد.

 

شفیعی با بیان اینکه دیپلماسی همواره بستگی به نتایجی دارد که حاصل می شود، تصریح کرد: شخص دکتر ظریف تحرکات قابل تحسینی طی دو یا سه سال گذشته ، داشته و لحظه ای درنگ نکرده و منافع ملی کشور که شامل جغرافیای ایران به لحاظ افقی و منافع نظام از بالا تا پایین به لحاظ عمودی می شود را به عنوان یک کلیت در نظر گرفت و براساس آن حرکت کرده است.

 

وی ادامه داد: اما اساسا شرایط کشور مان در ارتباط با محیط بیرونی به گونه ای است که دیپلماسی کند پیش رفته و نتایج دستاوردهای دیپلماسی هم دیر حاصل می شود یعنی ساختار نظام بین الملل و نظم سیاسی بین المللی کشورهای دیگر را به گونه ای در معذورات قرار می دهد که تعامل با آنها اساسا برای ایران دشوار است و نظم سیاسی آنها را به عدم تعامل وامی دارد.

 

این عضو سابق کمیسیون امنیت گفت: حال دیپلماسی باید این مقاومت را بشکند که البته این تلاش ها در دست اقدام است که حال در برخی زود جواب می دهد و در برخی دیرتر و در برخی موارد هم دستاورد خوبی دارد و در برخی موارد نیز دستاوردهای آن کم است ولی آنچه مهم است آن است که دیپلماسی متوقف نیست و نباید گذاشت که متوقف شود، یعنی در بدترین شرایط هم حتی در شرایط جنگی باید دیپلماسی اجازه پیدا کند که کارکردهی های خود را انجام دهد.

منبع:  اطلس خبر

یکی از محور های دومین همایش بین المللی حسابداری، اقتصاد و بانکداری ؛ ایران در اقتصاد جهانی و تاثیر تعاملات بین المللی در رشد و توسعه اقتصادی است. پژوهشگران علاقمند به این حوزه می توانند مقالات خود را به دبیرخانه همایش ارسال نمایند.

واحد اطلاع رسانی دومین همایش بین المللی جامع حسابداری، اقتصاد و بانکداری

برچسب ها: همایش حسابداری، همایش بین المللی ، همایش اقتصاد ، همایش بانکداری، حسابداری ، تولید ملی ، سیاست اقتصادی ، چالشهای اقتصادی ، درآمد نفت ، خصوصی سازی ، اقتصاد خرد ، اقتصاد کلان ، بورس ، سیاست مالیاتی ، مالیات سبز ، فرار مالیاتی ، سرمایه گذار ، مدیریت ریسک ، فضای کسب و کار ، کسب و کار ، بانک مرکزی ، معوقات بانکی ، پول شویی ، پول ملی ، بانکداری الکترونیک ، بانکداری خصوصی ، صنعت بانکداری ،  تامین مالی ، بنگاه های کوچک اقتصادی، بیکاری ، ثروت ، ثروت ملی ، سبد دارایی ، پورتفوی ، صندوق ثروت ، صندوق توسعه ملی ، صنعت نفت ، صنعت گاز ، صادرات گاز، بورس 

 


1080
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
حامیان علمی ویژهتماس با دبیرخانه

02133699094

09193519331

 

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

مرکز همایش