همایش بین المللی جامع حسابداری


 

 

جستجو در همایش بین المللی حسابداری
Loading

نگاهی به تکالیف و حقوق مودیان در قانون مالیاتها

5 مهر 1395

یکی از ارکان و اجزای قانون مالیاتهای مستقیم، تبیین وظایف و تکالیف مودیان جهت شفاف سازی و تنویر افکار عمومی است تا با عمل به موارد قانونی مصوب و مدون، از تضییع حقوق مودیان جلوگیری شده و در چارچوب قانون، مالیات و حقوق حقه دولت استیفا گردد.

 

در قانون مالیاتهای مستقیم در چند بند و ماده صراحتا به وظایف و تکالیف قانونی مودیان مالیاتی اشاره شده و توضیحات کافی در این خصوص داده شده است.

– یکی از وظایف اصلی و اساسی هر مودی چه حقیقی و چه حقوقی ، ارائه اظهار نامه مالیاتی صحیح در موعد مقرر می باشد.

در باب اول قانون مالیاتها اشخاص حقیقی و اصناف مشمول مالیات ذکر شده مکلف شده اند نسبت به ارائه اظهارنامه مالیاتی خود اقدام کرده و اطلاعات مربوط به شغل و در آمد خود را برای احتساب مالیات به اداره امور مالیاتی ارائه نمایند .

– در ماده ۱۷۷ تاکید شده صاحبان مشاغل ظرف چهار ماه از تاریخ شروع فعالیت ، مراتب را کتبا به اداره امور مالیاتی محل اعلام نمایند و در ادامه آمده : عدم انجام دادن تکلیف فوق در مهلت مقرر مشمول جریمه ای معادل ده در صد ( ۱۰% ) مالیات قطعی و نیز موجب محرومیت از کلیه تسهیلات و معافیتهای مالیاتی تا تاریخ شناسایی توسط اداره امور مالیاتی خواهد بود.

– ماده ۱۷۹ یکی دیگر از وظایف و تکالیف مودیان را مشخص کرده و توضیح داده است : در صورتی که مودی محلهای متعدد برای سکونت خود داشته باشد مکلف است یکی از آنها را به عنوان محل سکونت اصلی معرفی نماید و گرنه اداره امور مالیاتی می تواند هر یک از محلهای سکونت مودی را محل سکونت اصلی تلقی نماید.

– از آنجا که خط مشی و رویکرد اصلی دولت تکریم مردم و احترام به حقوق آنها می باشد لذا در همین راستا و برای تحقق عدالت مالیاتی در قانون مالیاتها حقوق قانونی مودیان مالیاتی ذکر شده و چگونگی تعامل دستگاه مالیاتی با آنها توضیح داده شده است . علاوه بر آن برای مودیان خوش حساب و کسانی که در زمان مقرر قانونی نسبت به ارائه اظهار نامه خود اقدام کرده و اطلاعات صحیح از درآمد و کسب و کار خود را بدهند تشویقاتی نیز در نظر گرفته شده است.

– به عنوان نمونه در خصوص حقوق مودیان در ماده ۲۳۷ قانون مالیاتها، آمده است :

در صورت استعلام مودی از نحوه تشخیص مالیات ، امضا کنندگان برگ تشخیص مکلف اند جزئیات گزارشی را که مبنای صدور برگ تشخیص قرار گرفته است به مودی اعلام نمایند و هر گونه توضیحی را در این خصوص بخواهد به او بدهند.

– همچنین در ماده ۲۴۲ قید شده اداره امور مالیاتی موظف است در هر مورد که به علت اشتباه در محاسبه ، مالیات اضافی دریافت شده است و همچنین در مواردی که مالیاتی طبق مقررات این قانون قابل استرداد می باشد، وجه قابل استرداد را از محل وصولی جاری ظرف یک ماه به مودی پرداخت کند.

– یکی دیگر از حقوق مودیان در ماده ۲۴۳ قانون مالیاتها ذکر شده است در این ماده، چگونگی پیگیری اعتراض مودی به مالیات اضافی و مراجعه به هیئت حل اختلاف مالیاتی توضیح داده شده است که تمام مواد و بندهای یاد شده فوق، نمونه عینی در نظر گرفتن حقوق مودیان و برقراری تمهیدات لازم برای تحقق عدالت مالیاتی و به تبع آن عدالت اجتماعی است و همه اینها نشان از اهتمام ویژه نظام ودستگاه مالیاتی برای ترویج فرهنگ مالیاتی و تلاش برای اقناع افکار عمومی و افزایش اعتماد جامعه برای مشارکت بیشتر در پرداخت مالیات می باشد.

منبع: سازمان امور مالیاتی

از محور های دومین همایش بین المللی حسابداری، اهميت، چالش‌ها و راهكارهاي اجرايي حسابداري نظام‌هاي نوين مالياتي است. پژوهشگران علاقمند به این حوزه می توانند مقالات خود را به دبیرخانه همایش ارسال نمایند.

واحد اطلاع رسانی دومین همایش بین المللی حسابداری، اقتصاد و بانکداری

 

برچسب ها : همایش ، همایش بین المللی ، حسابداری ، همایش بین المللی حسابداری، کنگره ، 95 ، بانکداری ، حسابرسی ، دانش مالی ، گزارشگری مالی ، اقتصاد مقاومتی ، سرمایه ، بازار سرمایه ، مالیات ، سلامت مالی ، سلامت مالیاتی ، مسائل مالی ، مالیات بر ارزش افزوده ، سهام ، بازار ، صورتهای مالی ، یارانه ، هدفمندی یارانه ها ، بودجه بندی ، کنترل بودجه ای، تکاليف قانون مالياتها, تکاليف و حقوق موديان در قانون مالياتها

 


1196
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
حامیان علمی ویژهتماس با دبیرخانه

02133699094

09193519331

 

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

مرکز همایش